ZDRAVÁ ŽENA, občianske združenie
Rakovina (karcinóm) prsníka.
Význam prevencie a diagnostiky
na záchranu života žien.
Karcinóm (rakovina) prsníka je najčastejším nádorovým ochorením žien. Pre včasné odhalenie zhubného nádorového ochorenia (rakoviny) prsníka sú nutné nielen pravidelné prehliadky u lekára, ale i starostlivosť zo strany Vás, ženy.
Tento nádor vzniká v tkanive prsníka a môže zasiahnuť aj okolité tkanivá. Môže sa tiež rozšíriť lymfatickým a cievnym systémom do iných častí tela a vytvárať tam vzdialené metastázy.
Zhubný nádor prsníkovej žľazy je ochorenie, ktoré má z profesionálneho hľadiska svoj celospoločenský, ekonomický, ako i medicínsky dopad. Štatisticky ročne pribúda neprehliadnuteľných vyše 2000 novozistených karcinómov prsníka. Celoživotné riziko vzniku karcinómu prsníka u žien na Slovensku je asi jeden prípad na 20 žien. Vznik karcinómu nemožno vekovo ohraničiť. Vzniká aj v mladom veku, a preto netreba podceňovať prevenciu ani u mladších žien.
Vo včasných štádiách je rakovina prsníka zvyčajne bezbolestná, v mnohých prípadoch je prvým príznakom hrčka v prsníku, asymetria prsníkov, vtiahnutá bradavka, zmena farby kože alebo ekzém, či výtok z bradavky, hrčka v pazuche, alebo v nadkľúčkovej oblasti.
Mnohokrát sa ženy pre nevedomosť, zľahčovanie situácie, strach, pracovnú zaťaženosť, alebo iné dôvody, nedostavia na vyšetrenie a to majú nielen podozrenie, ale aj voľným okom pozorovateľné príznaky.
A práve toto je ten najväčší problém, pretože čím vyššie štádium ochorenia, tým horšia prognóza.
Jediný spôsob, akým by sa dalo zabrániť novozisteným nádorom v pokročilom štádiu tohto ochorenia, je zabezpečiť ženám dostupnú prevenciu a kvalitnú diagnostiku.
Prevencia karcinómu prsníka
Prevencia je vo všeobecnosti súbor sociálnych a zdravotných opatrení, ktorých cieľom je predchádzať poškodeniu zdravia, vzniku chorôb a trvalých následkov z nich.
Prevencia karcinómu prsníka je potrebná najmä v rizikovej populácii. Pri karcinóme prsníka je najväčším rizikom jeho vzniku pohlavie (ženy), vek (najmä postmenopauzálne obdobie) a genetický výskyt karcinómu prsníka v rodine.
Pri karcinóme prsníka nie je možné odstránenie, respektívne vylúčenie pôsobenia príčinných a potencionálnych faktorov zhubných nádorov zo životného a pracovného prostredia ľudí, nakoľko nie je známa jednoznačná príčina tohto ochorenia, a práve preto nie je možné zabezpečiť primárnu prevenciu karcinómu prsníka. Ale je veľmi dôležité vyhľadávanie včasných, liečebne zvládnuteľných štádií ochorenia, vyhľadávanie rizikových skupín populácie a včasná diagnostika.
Hlavnou súčasťou tejto, takzvanej sekundárnej prevencie, je skríning. Skríningom rozumieme aktívne vyhľadávanie nádorového ochorenia u osôb bez príznakov, s cieľom znížiť úmrtnosť. Vykonáva sa na zdravých ženách bez príznakov akéhokoľvek ochorenia prsníkov. Skríning nie je jednorázová záležitosť, ale sa cyklicky, vždy v určitom, vopred určenom čase, opakuje.
Terciálna prevencia zahŕňa zásahy a opatrenia súvisiace s celkovou starostlivosťou o pacienta už postihnutého onkologickým ochorením.
Diagnostika karcinómu prsníka
Vyšetrenie prsníkov za účelom diagnostikovania ochorení prsníkov sa vykonáva u žien:
- bez príznakov ochorenia- vykonáva sa v prípade prevencie a skríningu (sekundárna prevencia),
- s rizikovými príznakmi karcinómu prsníkovej žľazy,
- sledovaných po liečbe.
Diagnostika ochorení prsníkov nemôže byť založená len na jednej metóde, lebo ani jedna z metód nie je stopercentná. Preto základná diagnostika ochorení prsníkov pozostáva:
- z klinického vyšetrenia,
- z vyšetrenia zobrazovacou metódou (ultrazvuk prsníkov, natívna mamografia, alebo ich kombinácia),
- prípadne z punkčnej aspiračnej biopsie- odber vzorky (tenkoihlová biopsia), alebo „tru- cut“ (označovaná aj ako „core- cut“, ktorá predstavuje hruboihlovú biopsiu), náteru sekrétu z bradavky, či odberu krvi.
Klinické vyšetrenie je základom vyšetrenia prsníkov v rámci prevencie a diagnostiky karcinómu prsníka žien s rôznymi príznakmi.
Jeho súčasťou musí byť rozhovor s pacientkou, kde sa zisťujú dôležité údaje z anamnézy a celkové fyzikálne vyšetrenie, so zameraním pozornosti na prsníky a lymfatické uzliny v podpazuší ako i pod a nad kľúčnou kosťou.
Anamnéza často vo veľkej miere informuje o priebehu a stave predpokladaného ochorenia. Ďalšími časťami klinického vyšetrenia je vyšetrenie pohľadom, pohmatom a expresiou, teda jemným stlačením bradavky.
Vyšetrenie pohľadom sa vykonáva postojačky a poležiačky. Pozorujú sa vývojové chyby prsníkov, asymetria prsníkov, vyklenutie následkom nádoru, vťahovanie kože, zmena farby kože, nádor kože, jazva na koži prsníkov, zmena na bradavke, ekzém, či vťahovanie bradavky, výtok z bradavky, ako i rezistencia (hrčka, tumor) v podpazuší, pod a nad kľúčnou kosťou.
Pri vyšetrení prsníkov pohmatom, lekár dôsledne vyšetrí celý povrch prsníkov, systematicky všetky kvadranty prsníkov a tiež lokality spádových lymfatických uzlín (lymfatické uzliny krčné, v podpazuší, pod kľúčnou kosťou a nad kľúčnou kosťou). Vyšetrenie prsníkov sa vykonáva bruškami prstov, pacientka je v stoji, s rukami pripaženými i vzpaženými ako aj poležiačky.
Pri expresii sa stisnutím dvorca prsníka a bradavky pátra po výtoku z prsníka.
Pri podozrení na zhubné ochorenie prsníka, lekár dopĺňa vyšetrenia a pri diagnóze karcinómu, pátra po najčastejších metastázach karcinómu prsníka.
Po klinickom vyšetrení musí v každom prípade nasledovať stanovenie medicínskej diagnózy a určenie ďalšieho diagnostického postupu. Je nevyhnutné, aby sa základné vyšetrenie doplnilo vyšetrením zobrazovacími metódami.
Kombináciu klinického vyšetrenia a natívnej mamografie považujú viaceré zdravotnícke organizácie za najlepšiu kombináciu diagnostikovania včasného štádia tohto ochorenia. Natívna mamografia je momentálne všeobecne považovaná za najlepšiu možnú metódu včasného diagnostikovania karcinómu prsníka u žien vo veku nad 40 rokov, ale ani táto diagnostická metóda nie je stopercentná. Preto je nesmierne dôležité už v rámci prevencie karcinómu prsníka niekedy kombinovať tri vyšetrovacie metódy:
- klinické vyšetrenie,
- natívnu mamografiu,
- ultrasonografické vyšetrenie.
Natívna mamografia by sa mala vykonávať na jednom pracovisku, aby mal lekár- rádiodiagnostik možnosť porovnania vývoja zmien v prsníkoch, viditeľných na röntgenových snímkach. Natívna mamografia tvorí základ v rámci skríningu, prevencie, diagnostiky, pri sledovaní pacientky a tiež počas i po skončení liečby karcinómu prsníka.
Ultrasonografia (ultrazvuk, sonografia) sa kombinuje u žien nad 40 rokov spolu s natívnou mamografiou. Pri vyšetrovaní žien vo veku do štyridsať rokov je ultrasonografia základné diagnostické zobrazovacie vyšetrenie (bez natívnej mamografie). Nasleduje po klinickom vyšetrení.
K ďalším veľmi podstatným zobrazovacím metódam pri diagnostike karcinómu prsníka a určení štádia ochorenia patria:
- Magnetická rezonancia (MR): po podaní kontrastnej látky do žily, sa sleduje rýchlosť a veľkosť zvyšovania intenzity signálu.
Magnetická rezonancia sa v poslednom období vykonáva častejšie ako v minulosti. Vykonáva sa hlavne u mladých žien s vysokým rizikom vzniku karcinómu prsníka.
- Pozitrónová emisná tomografia (PET): slúži na doplnenie základných diagnostických metód, na rozlíšenie útvaru nenádorového pôvodu, diagnostiku metastáz vo vnútorných mamárnych (prsníkových) uzlinách a pátraní po vzdialených metastázach.
- Computerová tomografia (CT): má význam pri pátraní po metastatickom postihnutí v pečeni, pľúcach a kostiach.
- Ultrasonografia brucha: sa využíva pri potrebe potvrdiť, alebo vylúčiť rozšírenie karcinómu prsníka do pečene.
- Gamagrafia (scintigrafia) skeletu: je výhodná pre záchyt kostných metastáz.
Okrem uvedených zobrazovacích metód, sa podľa lokálneho nálezu a celkového zdravotného stavu pacientky, môžu použiť aj ďalšie vyšetrovacie metódy:
- punkčná aspiračná biopsia sa vykonáva tenkou ihlou- s odberom materiálu na cytologické vyšetrenie, za účelom získania vzorky pre potvrdenie, prípadne vyvrátenie diagnózy,
- „core- cut“ biopsia s odberom väčšej vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie, ktorá sa využíva najmä pred chirurgickým zákrokom, alebo pred chemoterapiou bez operácie, aby vedel lekár- onkológ určiť druh liečby.
- cytologické vyšetrenie výtoku z prsníka sa vykonáva pri sekrécii (vytekaní tekutiny) z prsníka.
Najvyššie riziko karcinómu prsníka majú pacientky s pozitívnym genetickým testom na BRCA. Ak má pacientka s karcinómom prsníka pozitívne genetické testy na BRCA 1 a /alebo BRCA 2, vyšetrujú sa geneticky aj jej priame príbuzné bez karcinómu prsníka.
Slovník:
Nádor- tumor, hrčka
Zhubný nádor- rakovina, karcinóm, malígny nádor
Benígny nádor- nezhubný nádor, nerakovinový nádor
Karcinóm (carcinoma) - rakovina, zhubný nádor, malígny nádor
Anamnéza- súbor údajov, ktoré sa získavajú z odpovedí pacienta na cielené otázky
o chorobe, o zdravotnom stave pacienta a jeho rodinných príslušníkov
Biopsia- odobratie vzorky na mikroskopické vyšetrenie
Cytológia- skúmanie buniek odobratej vzorky tkaniva
Histológia- mikroskopické skúmanie odobratého tkaniva
Diagnóza- stanovenie ochorenia
Ekzém- začervenanie kože, zhrubnutie kože, často so svrbením a mokvaním
Expresia- vytlačenie
Hrčka- tumor, nádor
Klinické vyšetrenie- zber údajov, vyšetrenie orgánov
Mamografia- natívna mamografia, röntgenologické vyšetrenie prsníkov zobrazujúce
štruktúry prsníka
Metastáza- vznik nového ložiska rakoviny mimo základného ložiska rakoviny
Natívna mamografia- mamografia
Nezhubný nádor- benígny nádor, nerakovinový nádor
Palpácia- vyšetrenie pomocou hmatu
Rakovina- karcinóm, zhubný nádor, malígny nádor
Sekrét- výtok
Tumor- nádor, hrčka
Ultrasonografia- vyšetrovacia metóda využívajúca odraz ultrazvukových vĺn
Cieľom tohto edukačného materiálu je poskytnúť Vám náhľad do prevencie a diagnostiky tak rozšíreného karcinómu prsníka.
Nezabúdajte, že pokročilá rakovina prsníka má horšie možnosti a ponúka pacientke ťažšiu budúcnosť ako zhubné nádory vo včasnom štádiu tohto ochorenia.
Pamätajte si, že nie každá zmena na prsníku a v jeho okolí je rakovinou, ale žiadne nové zmeny nepodceňujte!
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k osvete o prevencii karcinómu prsníka, či už poskytnutím informácie o prevencii iným ženám, alebo príspevkom 2% dane z príjmu fyzických osôb.
Aj Vy môžete finančne podporiť sponzorským darom, alebo 2% dane z príjmu na účet:
ZDRAVÁ ŽENA, občianske združenie
Palkovičova 18/A, 821 08 Bratislava
IČO: 30795834
www.zdravazena.sk
Číslo účtu: 266 253 0026/1100