Falošná  e -mail správa o novom druhu rakoviny prsníka

 

E-mai správy o novom druhu rakoviny prsníka sa šíria po celo Slovensku. Jedná sa o ochorenie M. Paget´s diseasePagetova choroba. Ochorenie je zistené už niekoľko rokov a je opísané sir. Jamesom. Pagetom už v roku 1874.

Pagetova choroba patrí medzi onkologické ochorenia. Prejavuje sa nehojacim sa vredom, ekzémon na bradavke prsníka. Tento druh zhubného nádoru  sa nemusí, ale môže, prejaviť aj nádorom v prsníkovej žľaze. V takomto prípade, ak nie je zhubný nádor v prsníkovej žľaze, vyšetrenia zobrazovacími diagnostickými metódami (natívna mamografiaultrasonografia prsníka) nemusia poukázať na onkologické ochorenie. Ochorenie sa diagnostikuje zrakom skúseného odborníka v onkológii alebo kožnom lekárstve. Najdôležitejšie je odobratie vzorky z ekzému prsníka bradavky na histologické vyšetrenie, ktoré môže potvrdiť onkologické ochorenie. Ochorenie bez známok postihnutia tkaniva prsníkovej žľazy má výbornú prognózu.

 

Odporúčanie:

Netreba robiť zbytočnú paniku, nakoľko je to dávno známe ochorenie s dobrou prognózou. Každá žena, ale i muž, s novovzniknutým ekzémom, alebo s nehojacou sa rankou na bradavke prsníkov má ísť na lekárske vyšetrenie. Nie každá zmena na bradavke vypadajúca ako ekzém je onkologické ochorenie. Vo veľkej väčšine prípadov sa jedná o kožné ochorenie, ktoré si následne vyžaduje starostlivosť dermatológa (kožného lekára) a nie onkológa. 

 

2024  Zdravá žena